Badanie USG wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które odbijając się od poszczególnych tkanek dają echo. Siła echa zostaje przetworzona i powstaje w ten sposób obraz na ekranie. Badanie USG wykorzystywane jest do obrazowania zwłaszcza tkanek miękkich. Przy pomocy badania ultrasonograficznego możemy zobrazować narządy jamy brzusznej, szyi oraz tkankę mięśniową, niektóre ścięgna, więzadła oraz stawy a także gałki oczne.
Ważnym zastosowaniem obrazowania ultrasonograficznego jest możliwość pobierania biopsji pod kontrolą usg, pobieranie płynów z jam ciała, torbieli a także pobieranie moczu z pęcherza moczowego.
Badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne i mało inwazyjne. Wnosi bardzo dużo do diagnostyki zwierząt. Aby jak najdokładniej zobrazować narządy zwierzęcia musi ono być przygotowane do badania. Ważne jest też skierowanie od lekarza prowadzącego.
Zazwyczaj nie jest wymagana narkoza zwierzęcia. Wyjątkiem są zabiegi pobierania niektórych biopsji oraz gdy zwierzę nie wyraża chęci współpracy z lekarzem.
Przygotowanie do badań nie obowiązuje, gdy zwierzę jest w złym stanie i badanie usg jest na cito.